ניכוי מס תשומות בגין הוצאות פיתוח בישראל

ניכוי מס תשומות על ידי חברות פיתוח ישראליות בגין הוצאות הפיתוח בישראל

 

בשורה לחברות הפיתוח: יוכלו לנכות מס תשומות בגין הוצאות הפיתוח בישראל

 

החלטת מיסוי חדשה של רשות המסים תאפשר לחברות ישראליות המפתחות מוצרים בארץ ומייצרות אותם בחו"ל – לנכות מס תשומות בישראל בגין פיתוח מוצריהן ואף ליהנות ממע"מ בשיעור אפס על עסקאות המכירה בחו"ל . ההחלטה תקדימית הצפויה לחזק את התעשייה מול התחרות בשוק הגלובלי.

 

בעקבות החלטת מיסוי מקדמית של המחלקה המקצועית מע"מ ברשות המסים שפורסמה בימים האחרונים, נפתח הפתח לחברות ישראליות שעיקרן עיסוקן בארץ מתמקד בפיתוח מוצרים אך מרכזי הייצור שלהן נמצאים בחו"ל, לקבל הכרה בעסקאות של מכירת מוצריהן ללקוחות בחו"ל כמכירת נכס בלתי מוחשי ובכך, לאפשר להן לנכות הוצאות (מס תשומות) היכולות להסתכם במיליוני שקלים.

 

ברשות המסים מעריכים כי ההחלטה צפויה להשפיע על מאות חברות ישראליות העוסקות בפיתוח תוכנה, עיצוב מוצרים, פיתוח תרופות וכו', בכך שהיא תאפשר להן להמשיך לפעול בישראל בתנאי תחרות משופרים בשוק הגלובלי.

 

ההחלטה נקבעה במסגרת החלטת מיסוי מקדמית (פרה-רולינג) שפורסמה מטעמה של המחלקה המקצועית של מע"מ ברשות המסים, שדנה בבקשה לחוות דעת מטעם חברה פרטית המפתחת, מייצרת ומוכרת מערכת אלקטרונית ללקוחות בארץ ובחו"ל בהיקפים של מאות מיליוני שקלים. המערכת מורכבת מתוכנה שפותחה בישראל ומותקנת, מאילוצים שונים, על חומרה המיוצרת בחו"ל ומשם היא נמכרת ללקוחות הנמצאים בחו"ל או מיובאת ארצה עבור לקוחות ישראליים.

 

על פניו, מכירותיה של החברה ממקום ייצור החומרה בחו"ל ללקוחות בחו"ל, נחשבו לעסקאות מכירה של נכס מוחשי שאינן חייבות במס עסקאות על פי חוק מע"מ בישראל ועל כן, גם לא ניתן לנכות מס תשומות בקשר אליהן בישראל. עם זאת, בחינה שנערכה במחלקה המקצועית של מע"מ העלתה כי רכיב התוכנה המפותח בישראל מהווה את המרכיב העיקרי במערכת ובגין פיתוחו מוציאה החברה את מרבית הוצאותיה ועל כן, הוחלט לאשר לחברה כי התקנה התוכנה בחו"ל ומכירתה משם ישירות ללקוחות מקומיים תוכר כמכירת נכס בלתי מוחשי מישראל לתושב חוץ בחו"ל שבגינה ניתן לנכות מס תשומות והמס על העסקאות יעמוד על שיעור אפס. בנוסף, ההחלטה תאפשר לראות גם במכירת המערכת ממקום ייצורה בחו"ל ללקוחות ישראליים כעסקה שניתן לנכות בגינה מס תשומות.

 

במחלקה המקצועית של מע"מ מדגישים כי בשל מורכבות הנושא, יש לפנות אליהם על מנת לקבל חוות דעת ספציפית בכל מקרה של סוגיה דומה, אך מעריכים כי ההחלטה תהיה תקפה ורלוונטית עבור חברות ישראליות רבות שעיקרן עיסוקן הוא פיתוח בארץ אך הן מייצרות בחו"ל.

להרשמה לעדכוני המס של עו"ד (רו"ח) חיה אביסרור שמעוני

תפריט נגישות